środa, 04 maja 2005
Bocian biały
Zdjęcie Któż go nie zna? Nie widział? Nie potrafi rozpoznać? Nie zna jego apetytu na żaby, donośnego klekotu, nie wie dlaczego stoi na jednej nodze(*)? A jednak każdej wiosny jest chyba bardziej wypatrywany niż pierwsza jaskółka. Od zawsze był zwiastunem pomyślności i szczęścia, dlatego też pewnie przypisuje mu się przynoszenie noworodków :) (no i stąd wiadomo, dlaczego odlatuje do ciepłych krajów: bo Murzyni też chcą mieć dzieci). Za bocianami tęksnił Norwid a krasnoludek Koszałek Opałek tak opowiadał pastuszkom:

Jeszcze nad tym tu krajem panował wtedy Lech, który ufundował miasto Gniezno na tym miejscu, gdzie gniazda białych ptaków znalazł. Bo mówił sobie: "Jak tu ptaki w bezpieczności mieszkają, to musi ziemia cicha być i dobra".
Jakoż była.
O tych ptakach mówią ludzie, że to były orły, ale w naszych starych księgach stoi, jako to były bociany, po równinach łąkowych brodzące, które tam sobie gniazda w obfitości słały.

(Maria Konopnicka "O krasnoludkach i sierotce Marysi")

Innych odniesień w prozie i poezji jest tyle, że ciężko zliczyć (ale próbować można). W tym roku pierwszy raz widziałem bociana (a nawet parę i ich gniazdo) będąc w gościnie u dziewczyny mojego krewniaka(**). Drugim razem tkwiąc w długoweekendowym korku mogłem podziwiać imponującą technikę lotu szybowego w gorącym, majowym powietrzu. Szkoda, że nawet w Polsce bocianów jest coraz mniej... tym ważniejsze są liczne inicjatywy ochrony tych wspaniałych ptaków.

(*) bo jakby podniósł drugą, to by się przerwócił
(**) razem z nim oczywiście -- i bez kosmatych myśli mi tutaj!

Bocian -- portal przyrodniczy
Program ochrony bociana białego
Bocian w Wikipedii
fot. Adrian Pingstone
Bocian z Brystolskiego Zoo (Anglia), Sierpień 2003
Public Domain